Teltlanyok.Hu Blogger

 

A blog jelenleg fejlesztés alatt áll,ezért nem érhetö el az összes opció.
A fejlesztéssel sietünk ahogy tudunk,addig kitartás:)

Menü:
[Legújabb Blogok]  [Véletlenszerü]  [Összes Blog]

Boncasztalon A Fertõzés - Agos Bejegyzése

 

Boncasztalon A Fertõzés
2011-11-16 09:34:35

blog.teltlanyok.com


A következõ tünetek észlelésekor azonnal keressük fel háziorvosunkat, vagy gyógyszerészünket! Általános levertség, nyirkos bõr, magas láz, száraz, szamárköhögés jellegû tutulás. Végstádiumban szánkból buggyan elõ pezsgõtablettákra jellemzõ, epilepszia gyanús habosítás. Akkor már mindegy, szólt a kakukk, mert kinyiffant az agyunk, mivel a pusztító vírus ily galád módon gyûri le áldozatait. Villámnál is gyorsabban, Távol-keletrõl indulva, szerteszét a világ országaiban repeszt a halál. Milliós nagyvárosokban terjedve tizedel a járvány – hozzá képest a Spanyolnátha, a SARS, vagy a Madárinfluenza múló rosszullétet okozó apróságok. Gyógymód, védõoltás nuku. A szakemberek tapogatnak, mint tót a p…n, s mire védõruhába bújnak, a halottak száma sok-sok millió. Sicc, nem nyúlni semmihez!!!
Így indul biztatóan a Fertõzés, sulykolják a 16325. filmes feldolgozásként a képembe, mire lehet képes egy mikroszkópikus gyilkos. Metropoliszok nyüzsgõ utcái néptelenednek el egyik pillanatról a másikra. Második nap, harmadik nap, negyedik nap. A száz akárhányadiknál már fogadásokat kötöttünk, ez egyszer végre kipusztul az emberiség, de nem. Elõkerül a semmibõl a megváltó vakcina, lottósorsolás mintájára kapják meg a szerencsések. Hurrá! Sztoriról csupán ennyit, kicsit bõvebben is volna kedvem részletezni, egyedüli bökkenõ, még nagyítóval sem található. A készítõk mentségére felhoznám, nem semmi fejtörést okozhatott számukra, hogy a világjárvány kipattanását, tombolását mennyire realisztikusan ábrázolják. Rányomulhatnak-e a véres köpködésekre, gusztustalan rókázásokra, a haldoklásra stb, stb, illetve, a mimózalelkûeknek is fogyaszthatóbb megoldást válasszanak? Az utóbbival rukkoltak elõ, ami végül is nem baj. Miért is lenne, ha kihasználnák a fokozatos építkezés, a globális krízis okozta lehetõségeket, az egyre növekvõ társadalmi feszültség következményeit és az általános elképedést. Azokat a ziccereket, amelyek egy vírusfilm kötelezõ velejárói lehetnek, úgymint: szájmaszk, kihalt utcák, fosztogatások, felvásárlási láz, Nemzeti Gárda, karantén, gondterhelt kutatók, meg egyebek, nyilván ki nem hagyhatták, éltek is a lehetõséggel, de mértékkel. Szerencsére, az olyan blõdségeket, mint amit tavaly a H1N1 körüli felhajtással a hatóságok világszerte és idehaza mûveltek – reptéri hõkamerás ellenõrzés, drámai hangon oltásra buzdító „falusi” fõorvosok – kihagyták. Egyébként is, ki az a mafla, aki beveszi, hogy a ragályos kór terjedését megakadályozhatjuk egy kamerával?
Eddig nincs is baj, a lejtmenet eztán következik. Érdektelenségbe fulladó, fordulatokat még csírájában sem ismerõ történet, amit igyekeznek mellékszálakkal cifrázni, pattogós ritmusú zenével megtámogatni. Csak éppen se nem izgalmasak, se nem eseménydúsak a történések, inkább tessék-lássék idõhúzás jellegûek. A sokirányú kapkodással, helyszínek és országok kétpercenkénti váltogatásával nem a tempó gyorsul, hanem követhetetlenné, töredezetté válik a történet. A káosz persze nagy úr, viszont melegágya az értetlen nézõi tekintetnek. Érintõlegesen bedobnak több járványokkal összefüggésbe hozható aspektust. Állatok terjesztik-e, terroristák, netán valamiféle fegyver? Aztán megpengetik a gonosz gyógyszerlobbi ármánykodását, de mindent hagynak két mondatot követõen a fenébe. A tanácstalanságot mintegy tetézendõ az egyébként parádés szereplõgárda enervált teljesítménye. Fásult ábrázattal lézengenek, átélésnek alig látható jelével. A legszembetûnõbb Matt Damon felháborítóan gyenge mutatványa, kivel, miután közlik szerettei halálát, körülbelül olyan érzelmeket produkál, mint egy ruhásszekrény. Komolyan meglepõdtem a csávón, csak ennyire képes? Szerepe szerint jön-megy közömbös tekintetével, az istenért sem akar megbetegedni, néhány félmondattal elintézik és kész. De a többieket is megrázatnám egy kis villanyárammal, hogy élénkebbek legyenek. Jude Law különösen kiakasztott, marhára irritáló karakterével. Mellékesen szólva, annak is borogatás járna, aki akciónak, thrillernek, sci-finek meg minek nem képzelte a filmet. Egyik sem igazán jellemzõ, leginkább kronológiába szedett dokumentumfilm utánzatra emlékeztet.
No, hát, így lett a Fertõzésbõl a kiaknázatlan lehetõségek filmje. Bizonyára alkotóiban is felrémlett a gyanú, hogy valamit rohadtul eltoltak. Én ezen felismerésük szikrájának könyveltem el az utolsó kemény másfél percet, ami derengést ad az elsõ nap, ki az elsõ beteg, virológusokat, vírusfilmeket örökké izgató mágikus kérdések megválaszolására. Sajna, túlzottan nem erõltették meg agyukat a magyarázattal, ezzel az erõvel, akár egy réten száguldozó éti csiga is lehetne a pandémia forrása.

Fertõzés értékelés: Nem kertelek, ebben az évben a legnagyobb filmes mellényúlás. Hiba lehet bennem van, mert egy jó hírû rendezõ (Steven Soderbergh) vezetésével összetrombitált, többször bizonyított színészek (Matt Damon, Gwyneth Paltrow, Kate Winslet, Marion Cotillard, Jude Law és Laurence Fishburne) felvonultatásával készülõ mozitól jóval többet vártam. A végeredmény lelombozó: totálisan kiszámítható produkció, amelyet majdnem olyan unalmas nézni, mint a kerítésen száradó festéket. De ez semmi Matt Damon játékához képest, akinél szürkébb képzõdményt régen láttam a mozivásznon. Nem egy Vírus, nem Az Androméda törzs, leginkább semmi sem. Olyan ez a film, mint a menzák gulyáslevese. Az összes összetevõje a tányérban, csupán két apróság hiányzik: a gulya és a lélek. Nem tudok hat pontnál többet adni.

6/10